Desert Operations - gra strategiczna

 Akcja gry to czasy teraźniejsze. Gracz staje się przywódcą fikcyjnej republiki, jego zadanie to rozbudowa swojego małego państwa, kontrola nad gospodarką, obronnością i udział w światowej polityce.
Gra wyróżnia się ładną grafiką i ciekawą akcją. Wbrew pozorom nie polega tylko na prowadzeniu wojen, a przede wszystkim na mądrym rządzeniu, gospodarowaniu, zawieraniu korzystnych sojuszy i prowadzeniu skutecznej polityki. Gra jest bezpłatna, aby rozpocząć zabawę wystarczy się zarejestrować na stronie: www.desert-operations.pl

Film z prezentacją gry
- jesli nie widać filmu to odśwież stroną - "F5"

Budowa własnego państwa

 Rola władcy potężnego imperium to wyzwanie dla każdego gracza. Aby mieć wpływ na rozwój swojego kraju i całą politykę światową, trzeba zacząć od stworzenia infrastruktury państwa. Na początku budujemy domki, wieżowce i fabryki. Powstają pierwsze miasta i pierwsze dochody. Już na początku warto oszczędzać, warto mieć własne banki i trzymać tam rezerwy finansowe. Dochód z odsetek jest tak samo opłacalny jak inne formy produkcji.

Desert Operations

 Dalej warto inwestować w oświatę. Gdy mamy własny uniwersytet, możemy prowadzić badania naukowe i szybciej się rozwijać. Badania są niezbędne przy uruchomieniu produkcji zaawansowanego uzbrojenia.

 Gdy już mamy podstawy ekonomiczne funkcjonowania państwa trzeba zadbać o armię i zapewnienie bezpieczeństwa swojej republice. W skład armii może wchodzić wiele formacji, jak piechota, wozy bojowe, czołgi, myśliwce bombowce, helikoptery i ubooty. Dobra armia zapewni nam autonomię i możliwość podbojów.

 Aby Twoje państwo było liderem na tle innych republik, trzeba prowadzić dobrą politykę zagraniczną. Z góry warto zaplanować z kim zawrzeć sojusz, a kogo warto atakować. Wspólne działanie z zaprzyjaźnionymi państwami daje lepsze rezultaty niż działanie w pojedynkę. Do kontaktowania się z innymi graczami przeznaczony jest chat. Dyskusje podzielone są tematycznie. Można prowadzić negocjacje w celu zawierania sojuszy. Osobny kanał przeznaczony jest dla interesów handlowych. Początkujący gracze mogą uzyskać tu pomoc od doświadczonych użytkowników. Dyskusje na tym forum są moderowane, jeśli gracz będzie zachowywał się niegrzecznie lub będzie spamował to może być zabanowany.

 Osobne kanały na chat są przeznaczone dla sojuszy, dla ich dyskusji o sprawach wewnętrznych.


Produkcja i pozyskiwanie surowców:

  • Ropa naftowa - produkowana w rafinerii
  • Paliwo, diesel - wytwarzane z ropy naftowej
  • Amunicja - produkowana w fabryce
  • Złoto - wydobywane w kopalniach
  • Pieniądze - zyski z infrastruktury
  • Diamenty - forma waluty przeznaczona dla graczy Premium

Handel

 Dzięki wymianie handlowej można upłynnić produkty, których mamy nadwyżki i kupować te, których potrzebujemy dla rozwoju i uzbrojenia. Aby rozpocząć handlowanie trzeba wybudować budynek: centrum handlowe. Tu wystawiamy swój towar na sprzedaż, kontrolujemy przebieg transakcji i kupujemy potrzebne produkty.


Armia w Desert Operations

 Do obrony początkowej fazie rozwoju wystarczy 20.000 punktów. Nie możemy wprawdzie nikogo atakować, ale nie jesteśmy już bezbronni.

 Pierwsze formacje jakie zasilą naszą armię to piechota. Zanim rozpoczniemy rekrutację trzeba wybudować fabrykę amunicji, broni, a później koszary, strzelnice i centrum symulacji. Niektóre jednostki uzbrojenia do produkcji wymagają wyszkolonego personelu, dlatego już wcześniej trzeba posiadać uniwersytet i symulatory.

 Pojazdy opancerzone do poruszania potrzebują paliwa. Diesel produkuje się z ropy naftowej, czyli trzeba zapewnić produkcję w rafinerii.

 Samoloty to bardzo skuteczne jednostki uzbrojenia, jednak do ich produkcji potrzebne jest dodatkowo: symulator lotu, hangar i lotnisko z pasami lądowania.

 Do produkcji statków potrzebujemy, portu, rafinerii, fabryki amunicji i symulatora okrętu.

 Zarządzanie armią odbywa się za pośrednictwem budynku: Dowództwo, tu zakładamy wojsko i przydzielamy je do flot. W pentagonie szkoli się też szpiegów oraz zapewnia dystrybucję innych jednostek obronnych jak drut kolczasty czy miny.

 Koszty utrzymywania jednostek obronnych są niskie, ale szpiegom trzeba już płacić złotem.

 Uzbrojenie stosowane w grze wzorowane jest na prawdziwym, używanym obecnie. Dowodzenie wieloma formacjami i różnymi typami uzbrojenia wymaga od gracza dobrej strategii i daje dużą frajdę. Siła rażenia poszczególnych jednostek i ich przeznaczenie jest porównywalne do rzeczywistego uzbrojenia. Uboot to łódź podwodna, która działa tylko w wodzie, nie może zniszczyć czołgu, ale może być zniszczona przez northrop b2 spirit, bardzo kosztowny samolot. Ten z kolei może być zestrzelony przez myśliwca F22 raptor. Również myśliwiec może być trafiony przez freata F124. W grze jest ponad 40 różnych jednostek bojowych wzorowanym na realnym uzbrojeniu.


Strategia w grze Desert Operations

 Można budować swoje państwo, baz prowadzenia ataków na inne, jednak atak na przeciwnika może się opłacać, bo w krótkim czasie atrakcyjne zdobywamy surowce i dobra. Każda wojna wiąże się z ryzykiem, jeśli przegramy to sami możemy stracić zwoje budowle, wojsko i uzbrojenie. Aby skutecznie przeprowadzić atak, nie wystarczy dobre uzbrojenie, lepiej działać wspólnie z sojusznikami. Koszty prowadzenia wojny ponosi się razem, ale zyskami można się wspólnie podzielić. Dobrze prowadzona polityka i sojusze zapewnia większe sukcesy w grze. Nie każdego gracza można zaatakować. W panelu gry zablokowana jest możliwość ataku zbyt słabego przeciwnika lub zbyt mocnego. Możesz podjąć atak gdy masz od 66 do 150 % punktów przeciwnika.


Gracz Premium

 Gra Desert Operations jest bezpłatna, jednak podobnie jak w innych grach MMO przewidziano konto Premium. Gracz może dokupić sobie za prawdziwą gotówką (SMS) diamenty, taką wirtualną walutę, która daje możliwość szybszego awansu w grze. Za diamenty może zatrudnić generała, który pomoże w handlu i ostrzeże przed planowanym atakiem wroga, w czasie gdy gracz nie jest przy komputerze. (Komunikaty na SMS na 2 do 30 minut przed atakiem). Można też za diamenty kupować surowce, aby szybciej się rozwijać, to jednak dużo kosztuje, dlatego tylko nieliczni godzą się na wydatki rzędu 400 do 1200 zł aby szybciej awansować. Takie zabezpieczenie daje większe szanse dla zwykłych graczy, którzy chcą wygrywać bez ponoszenie realnych kosztów.

Serwisy społecznościowe