Grepolis - gra strategiczna

 Miejscem gry Grepolis jest antyczna Grecja. Tematyka już znana z wielu innych gier tego typu: gracz ma za zadanie wybudowanie własnego polis. Budując swoje miasto musi dobrze zaplanować równomierny rozwój budynków, surowców, produkcji i wojska. Celem gry jest zostanie herosem i zyskanie przychylności bogów. Gra jest bezpłatna, działa bezpośrednio w przeglądarce, aby rozpocząć zabawę wystarczy zalogować się na serwerze gry: http://pl.grepolis.com

Film z prezentacją gry
- jesli nie widać filmu to odśwież stroną - "F5"

 Budowa własnego Grepolis

 Budowę miasta należy rozpocząć od zapewnienia dostępu do surowców. Do dyspozycji gracza są cztery surowce naturalne, w tym jeden specjalny.

  • Drewno - to podstawowy budulec, potrzebujesz go aby stawiać budynki i dla potrzeb wojska. Aby posiadać zapasy drewna trzeba mieć obóz drwali.
  • Kamień - potrzebny do budowy budynków. Musisz posiadać kamieniołom i zatrudnić robotników
  • Srebrne monety - to środek płatniczy potrzebny dla szybkiego rozwoju Twojego miasta. Aby samemu produkować monety trzeba mieć kopalnie rudy srebra.
  • Łaska boska - to surowiec specjalny, można się bez niej obejść w początkowej fazie gry, jednak aby budować okazałe budynki trzeba ją posiadać. Starożytni Grecy wierzyli, że przypodobanie się bogom zapewnia sukces i ochronę przed problemami. Aby zyskać bożą łaskę buduje się świątynie poświęcone wybranym bóstwom.

Grepolis  Tempo budowy i wydobycia surowców zależy od poziomu gry, czym bardziej Twoje polis będzie się rozbudowywać, tym lepiej twoi robotnicy będą pracować. Twoim zadanie jest pilnować równomiernego rozwoju. W miarę przybywania surowców, musisz budować nowe magazyny, konieczna jest też rozbudowa gospodarstwa wiejskiego.

 Postawienie nowego budynku zawsze wiąże się z koniecznością zatrudniania nowych ludzi. Gdy Twoje miasto zaczyna już funkcjonować, musisz zadbać o jego bezpieczeństwo. Niechronione surowce stają się łatwym łupem dla Twoich wrogów. Dobrą obronę zapewnia budowa murów miejskich. Trzeba też zapewnić miastu ochronę wojska. W początkowej fazie buduje się koszary i szkoli szermierzy. Nie są oni zbyt skuteczni w walce, ale zupełnie wystarczą do zapewnienia poboru daniny i ochrony przed niewielkimi atakami. Stały dopływ surowców może zapewnić atak na sąsiednie wioski rolnicze. Zajęcie takiej wioski daje też możliwość ściągania okupu. Wielkość danin należy tak skalkulować, aby nie pogarszać niepokojów we wiosce. Utrzymanie dobrego nastroju podbitych wiosek wymaga stałego utrzymywania tam wojska i niekiedy wykonywanie prac społecznych wspomagających rolnictwo i budowę budynków.

 Rozwój miasta przyśpiesza promocja handlu, dzięki wymianie handlowej poznaje się też sąsiadów i zawiera korzystne sojusze. Już na początku warto zadbać o dobre kontakty, bo łatwiej budować i bronić się razem. Szkoląc wojsko, należy pamiętać, że w początkowej fazie gry najważniejsza jest obrona. Wojska defensywne przydają się bardziej niż ofensywne. Nieprawidłowe przygotowanie wojska może się skończyć atakiem i dużymi stratami.

 O ekspansji można myśleć dopiero gdy nasze miasto dobrze funkcjonuje i nie jesteśmy łatwym łupem dla najemców. Aby zdobywać inne miasta i zakładać nowe trzeba posiadać statek kolonizacyjny. Nie może on prowadzić walki i płynie stosunkowo wolno. Do przejmowania obcych miast musimy posiadać odpowiedni poziom kultury. Zanim rozpoczniemy kolonizacją trzeba się dobrze przygotować, bo możemy stracić statki i narazić własne miasto na atak wroga.

 Aby skutecznie prowadzić ekspansję trzeba zapewnić sobie łaskę bogów. Budowa świątyń i wybór opiekuńczego bóstwa to klucz do sukcesu. Boska Łaska zmienia zwykłe jednostki wojskowe w mityczne, ich utrzymanie więcej kosztuje, ale są niepokonani w walce. Podobnie czczenie Posejdona daje możliwość rekrutacji mitycznej Hydry, dziewięciogłowego potwora specjalizującego się w zatapianiu statków.

Wybór bóstwa któremu będziemy stawiać świątynie skutkuje sukcesami w wybranych dziedzinach życia. Zmiana bóstwa kosztuje więc warto z góry zaplanować jakie łaski bogów są nam najbardziej potrzebne.

  • Zeus - najważniejszy z bogów, jego łaski umożliwiają budowę silnych jednostek Minotaura i Mantikory oraz korzystanie z pioruna Zeusa do niszczenia wrogich statków i budynków.
  • Poseidon - Bóg mórz, zapewnia ochroną na morzu i lądzie. Zwiększa wydajność pracy we własnym polis, może niszczyć mury obronne wroga przez wielkie fale. Posiada pod swoją władza potężne jednostki: Cyklopa i Hydry.
  • Atena to bogini sztuk walki, podnosi skuteczność bojową Twojego wojska. Daje możliwość czasowej ochrony Twojego Grepolis. Z łaski Ateny możesz utworzyć dwie mityczne jednostki: Centaura i Pegaza.
  • Hera jest żoną Zeusa, dzięki jej łasce produkcja w Twoim mieście szybciej rośnie. Może ona wpłynąć na osłabienie mocy wojsk napastnika. Oddając cześć Herze będziesz mógł stworzyć Meduzę lub Harpię - najszybszą jednostką w Grepolis.

 W Grepolis można grać za darmo, jednak istnieje opcja Premium za którą trzeba ekstra zapłacić. W wersji Premium skuteczność wszystkich Twoich działań jest większa. Tępo wydobywania surowców wzrasta o 30%, podobnie skraca się czas budowy budynków i szkolenia wojska.

Serwisy społecznościowe