OGame

 To bardzo popularna kosmiczną grą strategiczną. Uczestniczą w niej tysiące graczy. Rozgrywki odbywaja się na kilku niezależnych platformach zwanych tu Universami. Aby grać należy utworzyć bezpłatne konto na serwerze gry: http://www.ogame.pl/

Film z prezentacją gry
- jesli nie widać filmu to odśwież stroną - "F5"


 OGame - strategiczna gra kosmiczna

 Zadaniem gracza jest budowa własnej planety, wyposażeniu jej planetarny system obronny. Do tego celu potrzebuje różnych budowli, ośrodków badawczych, kopalni i środków transportu. Cała budowę należy dobrze zaplanować, bo nierównomierny rozwój infrastruktury grozi narażeniem naszego imperium na atak nieprzyjacielskiej floty.

W pierwszej kolejności musimy zadbać o surowce. Niewielka ich ilość otrzymujemy na start. Potrzebne są nam kopalnie w których można wydobywać metal, kryształ, deuter i inne minerały. Nie możemy zbyt wielu surowców gromadzić, gdyż na początku nie mamy budowli i środków aby je chronić.

Kolejnym krokiem powinna być budowa fabryki robotów. Najważniejszy budynek jaki trzeba postawić to stocznia. Dzięki niej będzie możliwe budowanie statków kosmicznych. Bardziej zaawansowane statki wymagają budowy laboratoriów badawczych. Laboratoria trzeba systematycznie modernizować, aby potrafiły konstruować coraz bardziej zaawansowane statki kosmiczne.

OGameNaszą flotę można wyposażyć w następujące statki:

 • Mały transporter do przewozu surowców o ładowności 5k
 • Duży transporter do surowców o nośności 25k
 • Recykler do utylizacji i przewozu statków kosmicznych o nośności 5k
 • Lekki myśliwiec przydatny do słabych ataków lub jako przysłowiowe mięso armatnie.
 • ciężki myśliwiec - podobne zastosowanie jak lekki, tylko trochę większy
 • krążownik, przeznaczony do odpieranie dużych ataków
 • okręt wojenny przeznaczony do ataku na floty
 • bombowiec - jego głównym zadaniem jest niszczenie systemów obronnych przeciwnika.
 • Niszczyciel, to taka większa wersja okrętu wojennego, przydatny do ataków na flotę wroga.
 • Pancernik to połączenie statku wojennego i bombowca, bardzo skuteczny w walce obonnej jak i ataku na flotę przeciwnika.
 • Gwiazda śmierci - najbardziej rozbudowany statek do obrony i ataku oraz niszczenie księżycy.

Budowa floty postępuje bez problemów, nie wymaga drogich budynków, jednak trzeba mieć laboratoria, aby wyposażać statki w systemy obronne. W naszym uzbrojeniu powinny się znaleźć:

oGame
 • Wyrzutnie rakiet
 • Lekkie i ciężkie działo laserowe
 • Działo jonowe
 • Działo Gaussa (przydatne w początkowej fazie rozwoju)
 • Wyrzutnia plazmy (zaawansowany system do obrony i ataku)

 Uzbrojenie floty jest bardzo kosztowne, aby zdobyć na to środki. W pierwszej fazie gry zdobywa się je dzięki kopalniom i atakom na słabo bronione obiekty przeciwnika.

Dodatkowe surowce można pozyskiwać z innych planet. Potrzebny jest do tego statek kolonizacyjny i z nalezienie odpowiedniej planety do zajęcia.

Budowa Twojego imperium powinna się odbywać równomiernie, nie można zapomnieć o obronie, bo nasze budowle mogą zostać zaatakowane przez wroga. Nie można też przesadzić z obroną, bo to kosztuje i marnujemy niepotrzebnie środki, które mogą się przydać na badania i bodowe infrastruktury.

Aby skutecznie bronić się przed atakiem, warto mieć własny księżyc, na którym rozmieszcza się czujniki informujące o ruchach floty przeciwnika. Księżyc buduje się z odpadów, po zniszczonych statkach kosmicznych.

Do zbierania kosmicznego złomu potrzebny jest recykler. Trzeba pilnować aby nie marnować odpadów, bo czym więcej ich mamy, tym większa szansa na powstanie księżyca. Na złom nadają się uszkodzone statki z własnej floty jaki i te przechwycone po nieudanym ataku przeciwnika.

Gdy Twoje imperium osiągnie wystarczający poziom techniczny, będziesz w stanie produkować grawitony i posiąść technologie produkcji "gwiazdy śmierci"". Twoje przygotowania do tej produkcji mogą być dostrzeżone przez wrogi i możesz stać się dla niego łatwym łupem. Dlatego do produkcji grawitonów należy wybrać odległa planetę, niewidoczna dla innych i posiadającą gorący klimat i źródła energii.

Nawet najbardziej rozbudowana obrona nie uchroni twojej planety przed atakami. Nie warto wydawać zbyt dużo na bunkrowanie jej, jeśli zostawisz tu dużo surowców to na pewno ktoś wykorzysta Twoją nieobecność w grze i Cie zaatakuje. Sposób na to jest taki, aby budować na innych planetach odpowiednią liczbę transporterów i jednym recyklerze. Gdy wiesz, że musisz przerwać grę, nie pozostaw swojej planety bez obrony. Surowce załaduj na flotę i wyślij ja z misja na inną planetę. Np. w celu ataku planety wroga lub zbierania złomu ze strefy zniszczeń.

W przypadku ataku wroga, gdy jesteś zalogowany w grze, najlepsza jest strategia ukrycia surowców, poprzez wysłanie ich swoja flotą na 5 minut przed planowanym atakiem. Należy dostosować prędkość statków aby nie marnować deuteru. Dla przeciwnika informacja o nieopłacalności ataku jest bardziej zniechęcająca niż skuteczna obrona.

Serwisy społecznościowe