Travian - gra strategiczna

 Travian to gra strategiczna z gatunku MMOSG. Jest bezpłatna i można grać bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Tematyka dość typowa jak w innych w tego typu grach, budujemy własną wioskę, bronimy ja przed wrogami, a w przyszłości powstaje wielkie miasto będące częścią wielkiego imperium. Gra toczy się w czasie rzeczywistym, więc w zasadzie nie ma potrzeby stałego uczestnictwa w grze, choć łatwo wciąga pochłaniając cały wolny czas gracza. Grę rozpoczyna się od założenia darmowego konta na serwerze: www.travian.pl

Film z prezentacją gry
- jesli nie widać filmu to odśwież stroną - "F5"

 Travian

 W grze uczestniczą społeczności skupione w pięciu różnych nacjach. Gracz może zdecydować o przyłączeniu się do jednej z trzech: Galów, Germanów i Rzymian. Niedostępne są jeszcze dwie: Natarzy i Natura, które są wrogo ustosunkowane do pozostałych.

Travian  Decydując o wyborze nacji, przejmuje się pewne cechy charakterystyczne dla tych społeczeństw. Inne są budowle, stosunek do walki i dostęp do surowców.

  • Galowie wyróżniają się najlepszą jazdą konną, dzięki temu są najszybsi w handlu i obronie. Dominuje u nich charakter defensywny, czyli rzadziej atakują, a skuteczniej się bronią. W razie konieczności i do ataku maja dobre jednostki. Do dyspozycji są miecznicy, Grom Teutatesa i Haeduan. Armię Galów można tworzyć z dwóch różnych rodzajów piechoty, czterech jednostek kawalerii, w tym bardzo skutecznych tropicieli. Są też jednostki polityczne: Herszt i osadnik. Ba uzbrojeniu Galowie maja dwa rodzaje machin wojennych.
  • Germanie najlepiej sprawdzają się w ataku, ich jednostki szybko się mobilizują, w stosunkowo krótkim czasie można utworzyć sprawne do ataku wojsko. Całkiem dobrze radzą sobie z handlem, ich handlarze mogą unieść więcej towaru niż inni. Ich słaba strona jest obrona, dlatego wolą wcześniej sami zaatakować niż być zaskoczonym przez wroga. Germanowie tworzą swoje wojsko z czterech rodzajów piechoty, w tym oddziału zwiadowców, dwóch jednostek kawalerii i dwóch politycznych: wodza i osadników. Na uzbrojeniu posiadają dwa rodzaje machin wojennych. Osady German szybko rozwijają się w początkowej fazie gry, ze względu na dostęp do surowców i krótki czas szkolenia wojska, w dalszej fazie gry skuteczne dowodzenie Germanami wymaga już dużo większej wprawy.
  • Rzymianie to najbardziej zdyscyplinowana nacja, ich skuteczność widać w racjonalnym gospodarowaniu, mogą jednocześnie budować miasta, jak i uprawiać pola, sadzić lasy, pracować w kopalniach żelaza i gliny. W początkowej fazie gry, zarządzanie Rzymianami jest trudniejsze, maja słabszy dostęp do surowców, a ich handlarze mogą unieść mniej towarów niż inni. Wiecej czasu zajmuje wyszkolenie żołnierzy, jednak w przyszłości wojsko rzymskie najlepiej sprawdza się w ataku i obronie. Największą skuteczność wykazują w zwalczaniu piechoty, gorzej jest w przypadku obrony przed kawalerią. W skład wojsk rzymskich mogą wchodzić trzy rodzaje piechoty, trzy kawalerii, w tym zwiadowcy - Equites Legati. Mają dwie jednostki polityczne: konsula i osadników. Wojska wspierane SA przez dwa rodzaje machin wojennych. Umiejętności logiostyczne Rzymian daja im przewagę, bo w przyszłości mogą budować wodopój, który przyśpiesza szkolenie kawalerii i zmniejsza ich zapotrzebowanie na zboże.
  • Natarzy to nacja niedostępna dla gracza, jest wrogo ustosunkowana do wszystkich pozostałych i jej celem jest obrona cudu świata. Potyczki z ta najliczniejsza społecznością nasilają się pod koniec gry. Ich pokonanie to droga do osiągnięcia zwycięstwa.
  • Natura to wszystkie zwierzęta, które Bronia swoich terenów, a stoją na przeszkodzie kolonizacji. Zasiedlają one większość opuszczonych dolin. Pokonywanie natury wzmacnia naszego bohatera. Stosując opcję "grabież" zyskuje się punkty doświadczenia i tereny, które są źródłem nowych surowców.

Celem gry jest wybudowanie Cudu Świata, osiągnięcie to jest możliwe tylko w miejscu zdobytym od Natarów. Trzeba tez posiadać dwa plany konstrukcyjne - Artefakty. W takiej osadzie z Cudem Świata można już wybudować duży spichlerz i wielki magazyn surowców.

Serwisy społecznościowe